Doktorské studium

Biologická chemie

Nastartuj vědeckou kariéru už při škole!

Čím se u nás můžeš zabývat?

Například prací s technologií CRISPR, která doslova mění lidské životy. V laboratoři s ní jednak zkoumáme nádorové procesy a hledáme efektivní léčbu, ale také vyvíjíme nanomateriály a mikromateriály, které jsou schopné nahradit stávající antibiotika. Nebo vývojem biosenzorů, které dokáží detekovat přítomnost velmi nízké koncentrace nádorových molekul, a rovněž se tedy podílí na boji s rakovinou.

V rostlinné říši se věnujeme primárně řasám a řasovým biotechnologiím. Naučíme tě modifikovat genom řasy. Proč? Protože věříme, že jsou budoucností výživy lidstva. Další studijní cestou je enviromentální chemie. Tvoříme vlastní bioanalyzátory, analytické nástroje, které nám pomáhají zkoumat vztah půdy, vody a vodních organismů a řešit problém nadměrného odpadu a další negativa spojená s životním prostředím.

Strukturu Ústavu chemie a biochemie tvoří pět výzkumných skupin rozdělených na šestnáct laboratoří. Koukni se na naši kompletní nabídku a vyber, co by tě nejvíce lákalo.
Máš vítěze? Pak kontaktuj vedoucího vybrané skupiny a domluv si s ním osobní schůzku, kde společně proberete konkrétní možnosti tvého výzkumu.

U nás tě k výzkumu skutečně pustíme.

Projektové možnosti

Během studia máš možnost získat několik projektů, hned na záčatku se můžeš přihlásit na Brno Ph.D. talent  a nebo Mendelu Ph.D. talent a samozdřejmě Agronomická fakulta vyhlašuje Interní grantovou agentůru.

 

Stáž klidně i na Harvardu

Rádi tě pošleme na zahraniční stáže, které tě posunou dál a obohatí o cenné zkušenosti. Německo, Belgie, Polsko, USA, Jižní Korea, Španělsko, Portugalsko, Anglie, Irsko či Izrael? University of Cambridge? Harvard Medical School? I zde někteří naši studenti zakotvili. Kam se vydáš ty?

Stáž na DanaFarber Cancer Institute na Harvard Medical School pro mě byla pracovní výhybkou, a to v několika ohledech. Nahlédl jsem do směru výzkumu, který je mi bližší, a na jehož úrovni bych chtěl pracovat dál. Změnil se mi pracovní „mindset“ a nad experimenty teď přemýšlím trochu jinak. A taky jsem si zvykl dělat všechno sám. Samozřejmě jsem měl možnost naučit se nebo alespoň vyzkoušet pro mě nové metody, které postupně budu aplikovat i ve výzkumu tady na MENDELU, ale o to primárně nejde. Metody se můžete naučit z publikací, je to ale jako s kuchařkou. Máte jasně dané poměry, suroviny a postupy přípravy. Jenže nikdy to jídlo neuvaříte tak dobře, jako kuchař, který rozumí surovinám a má jasnou představu o hotovém jídle. Takže řekněme, že jsem se učil od nejlepších kuchařů a pracoval s nejlepšími surovinami.“

Vladislav Strmiska, student doktorského programu Chemie a laureát letošní Ceny rektora MENDELU. Celý rozhovor si můžeš přečíst zde.  

 

 

A co na to všechno říkají naši studenti?

Jaroslava Bezděková

„Ve Výzkumné skupině bioanalýzy a genového inženýrství se zabývám molekulovým imprintingem. Jedná se o relativně novou technologii, která má velký potenciál v celé řadě aplikací od separací přes diagnostiku až po cílený transport léčiv v těle. Na základě svého výzkumu jsem absolvovala zahraniční stáž na University of Leicester v Anglii. Chtěla jsem se zdokonalit v přípravě imprintovaných polymerů (IP), a proto jsem hledala odborníka v mojí oblasti výzkumu. Velmi mě zaujala práce pana prof. Sergeye Piletského, se kterým jsem se také mohla osobně setkat na konferenci v Neapoli. Proto jsem se rozhodla pro stáž pod jeho vedením, kde jsem začala pracovat na projektu zaměřeném na detekci bakterií pomocí IP. Stáž mi umožnila se zdokonalit z profesního hlediska a zároveň jsem si i zlepšila svoji angličtinu.“

Eliška Sedláčková

„Svou závěrečnou práci jsem psala pod vedením profesora Adama, což byla nejlepší možná škola. Zdejší laboratoře a laboratorní vybavení jsou navíc vysoce specializované a na špičkové úrovni. Pokračování ve studiu právě na Ústavu byla proto jasná volba.“ V rámci doktorského studia se ve Výzkumné skupině syntézy a chemické analýzy věnuje vývoji nanotechnologií – konkrétně návrhu a konstrukce elektronických biosenzorů, které povedou k rozvoji biomedicínské diagnostiky nebo monitoringu životního prostředí. Kromě samotné konstrukce je jejím cílem i miniaturizace, aby byl přístroj přenosný podobně jako glukometr.

Co tě u nás čeká?

Čeká na tebe tým odborníků, kteří ti pomůžou zapojit se do vědeckého dění,  osobní přístupkvalitní vybavení a vysoká odbornost. Získáš teoretické znalosti i praktické dovednosti v celé řadě výzkumných aktivit. Pojď k nám studovat a staňte se součástí našeho týmu.

  • tříletý studijní program Biologické Chemie
  • podporu aktivní účasti na národních i mezinárodních konferencích
  • podporu publikační, výzkumné i projektové činnosti
  • možnost zapojení v národních i mezinárodních projektech
  • možnost navýšení příjmu formou pracovní smlouvy a zapojení se tak do výzkumné činnosti ústavu – vaši práci dokážeme skutečně ocenit!
  • studentské zahraničí stáže – je to jen na vás, na jakou univerzitu se budete chtít podívat
  • mladý pracovní kolektiv, se kterým si budete skutečně rozumět
  • výzkum v oblasti, která Vás opravdu zajímá
  • nadstandardní stipendium

 

Co z tebe může být?

Odborník s dobrou znalostí anglického jazyka, ideální adept pro vědecko-výzkumné instituce, laboratoře a provozy státních a resortních orgánů, instituce a orgány zabývající se ochranou životního prostředí, centrální orgány, jakož i orgány a instituce EU. Nebo také budoucí člen našeho vědeckého týmu.

Nepropásni příležitost profesního i osobního růstu.