Veřejnost a média

• Nově vyvinutý postřik pro zemědělce

Po 10letém výzkumu se nám podařilo vyvinout sloučeninu, která je mnohem efektivnější a výrazně ekologičtější v boji proti bakteriím na zemědělských plodinách. Nově vyvinutý postřik prochází nyní řadou testování a procesem patentování.

• Pojďte na procházku s prof. Vojtěchem Adamem

Vůbec nevadí, že nevíte, co je metalothionein – povídali jsme si s ním totiž více obecně o vědecké práci, spolupráci v týmu nebo o financování vědeckého výzkumu.Proč mu září oči, když mluví o ERC grantu, který se mu podařilo získat?

• Řasy do každé domácnosti

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží přijít na způsob, jak odstranit nebezpečné chemikálie z vody přímo v domácích čističkách. Na studii nazvané Greener se podílí celkem sedmnáct institucí z celé Evropy.

• prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D. – Genetické Modifikace, Super-lidi a Etika?

CRISPR. Jedno slovo, za kterým je milion možností a potenciálních scénářů pro člověka i společnost. Je to nástroj, který nám dává moc a sílu ovlivňovat genom. Měnit rostliny, aby produkovaly více obživy pro rostoucí obyvatelstvo planety nebo léčit a předcházet nejrůznějším chorobám, které nás sužují.

• Rozbor vzorků krve přímo v ordinaci. Brněnští vědci vyvíjí přenosnou laboratoř

Lékař odebere vzorek krve, zkumavku vloží do boxu na stole a za několik minut vidí výsledky rozboru – i tak by brzy mohlo vypadat vyšetření u praktického lékaře.

• Výzkum zelených řas

Řasy pomohou rozkládat toxické sloučeniny. Brněnští vědci se podílejí na stavbě tzv. bioreaktoru.

• Brněnský vědec získal významný evropský grant

Brněnský vědec Vojtěch Adam získal prestižní grant Evropské výzkumné rady. Zaměří se na protein metalothionein, který dokáže vázat kovy.

• Češi učí družicovou navigaci Galileo řídit zemědělské roboty

Češi učí evropskou družicovou navigaci Galileo řídit drony, kombajny či roboty, kteří v obřích sklenících odhalují a ničí kolonie přemnožených škůdců.