Veřejnost a média


 • Vědci z Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zjišťují, jak zastavit zvyšování odolnosti vůči antibiotikům, které způsobuje zinek preventivně podávaný selatům po odstavení od prasnic.

 • Likviduje škůdce, odhalí nákazu. Brněnští vědci se podílejí na vývoji robota, který usnadní práci zemědělcům


  Nový typ robota vyvíjejí vědci z brněnské Mendelovy univerzity. Pomáhat by měl hlavně zemědělcům. Stroj se dokáže sám pohybovat po skleníku a přitom zvládne likvidovat škůdce na okolních rostlinách. Vědci na výzkumu spolupracují s odborníky z dalších evropských zemí. Zatím mají hotový první prototyp.

 • Zemědělství budoucnosti


  Reportáž o projektu Greenpatrol, na kterém spolupracoval náš Ústav v čele s Daliborem Húskou a Liborem Lenžou. Jedná se o první prototyp robota, který dokáže identifikovat místo infekce a působení škůdců na vybraných rostlinách a aplikovat správné množství insekticidů.

 • Nově vyvinutý postřik pro zemědělce


  Po 10letém výzkumu se nám podařilo vyvinout sloučeninu, která je mnohem efektivnější a výrazně ekologičtější v boji proti bakteriím na zemědělských plodinách. Nově vyvinutý postřik prochází nyní řadou testování a procesem patentování.

 • Pojďte na procházku s prof. Vojtěchem Adamem


  Vůbec nevadí, že nevíte, co je metalothionein – povídali jsme si s ním totiž více obecně o vědecké práci, spolupráci v týmu nebo o financování vědeckého výzkumu.Proč mu září oči, když mluví o ERC grantu, který se mu podařilo získat?

 • Řasy do každé domácnosti


  Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží přijít na způsob, jak odstranit nebezpečné chemikálie z vody přímo v domácích čističkách. Na studii nazvané Greener se podílí celkem sedmnáct institucí z celé Evropy.

 • prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D. – Genetické Modifikace, Super-lidi a Etika?


  CRISPR. Jedno slovo, za kterým je milion možností a potenciálních scénářů pro člověka i společnost. Je to nástroj, který nám dává moc a sílu ovlivňovat genom. Měnit rostliny, aby produkovaly více obživy pro rostoucí obyvatelstvo planety nebo léčit a předcházet nejrůznějším chorobám, které nás sužují.

 • Rozbor vzorků krve přímo v ordinaci. Brněnští vědci vyvíjí přenosnou laboratoř


  Lékař odebere vzorek krve, zkumavku vloží do boxu na stole a za několik minut vidí výsledky rozboru – i tak by brzy mohlo vypadat vyšetření u praktického lékaře.