Veřejnost a média

 • Nanotechnologie napomáhají vyšší prosperitě


  Rozvojem nanotechnologií se lidstvo posouvá dál k všeobecné prosperitě. Vědci přesto musí být opatrní a vyhnout se chybám. Nanotechnologie řadu věcí usnadňují a dovedou cíleně působit například na bakterie. 

 • Řasy pro kosmonauty testují vědci ve stratosféře


  Až na samotné hranici vesmíru testovali vědci z Ústavu chemie a biochemie (ÚCHB) Mendelovy univerzity v Brně mikrořasy a bakterie. Jejich poznatky lze využít v kosmickém průmyslu, protože mikrořasy by mohly být součástí stravy astronautů na oběžných drahách a při dlouhodobých misích na jiné planety, nebo i v klasickém zemědělství k posílení odolnosti kulturních…

 • Budoucnost patří nanotechnologiím i v zemědělství


  Nanotechnologie patří k velkým výzvám českého průmyslu. Už nyní čeští vědci i firmy hrají v této oblasti prim. Někteří dokonce říkají, že Česká republika má velkou šanci světu v této oblasti něco nabídnout a zároveň transformovat současný průmysl na něco jiného, než jsou automobily, které tvoří páteř tuzemského…

 • Rozhovor s Liborem Lenžou o využití mikrořas jako potravy astronautů na oběžných drahách


  Podmínky ve stratosféře jsou podobné těm v kosmickém prostoru. Naši vědci proto ve stratosférickém prostoru zkoumají mikrořasy, které jsou zde podrobeny ultrafialovému a kosmickému záření. Jejich využití může být obrovské a jednou mohou mít v kosmickém využití velkou perspektivu.

 • PODCAST: Jak bojovat s klimatickými změnami? Řasy na budovách spotřebují odpad a poskytnou potravu


  Vojtěch Adam byl zvolený novým rektorem Mendelovy univerzity a má velké plány. Zemědělství se vrací do hry, ale v moderní podobě s použitím vědeckých poznatků. Největší revoluce se odehrají v laboratořích. A jak mohou přispět obyčejné řasy v boji s klimatickými změnami? Poslechněte si zítřejší rozhovor s předstihem ve formě podcastu.

 • Lukáš Nejdl: Věda je velké dobrodružství, které mění sny v realitu


  Vědec Lukáš Nejdl se během pár let vypracoval z laboranta na dnešního vedoucího laboratoře. Přečtete si náš rozhovor o jeho výzkumu v oblasti chemie a kariéře v akademické sféře.

 • O vědě a vědcích: Analýza paprskem UV-C


  Podle fluorescenčního záznamu umí vědci z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně rozeznat na první pohled stejné vzorky potravin a léčiv. Poznají, zda například při výrobě džusu nedošlo ke změně technologického postupu, odhalí pančování vína nebo původ drog.

 • Neuvěřitelné! Brněnští vědci za pomoci stratosféry hledají potravu pro astronauty


  Až na samotné hranici vesmíru testovali vědci z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně mikrořasy a bakterie. Svůj výzkum využijí například v kosmickém průmyslu. Vědci díky provedeným testům budou mimo jiné sledovat, jakým způsobem ovlivní extrémní podmínky životaschopnost mikrořas a jejich rozmnožování. Do stratosféry vyslali začátkem…

X