Veřejnost a média

• Řasy do každé domácnosti

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží přijít na způsob, jak odstranit nebezpečné chemikálie z vody přímo v domácích čističkách. Na studii nazvané Greener se podílí celkem sedmnáct institucí z celé Evropy.

• prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D. – Genetické Modifikace, Super-lidi a Etika?

CRISPR. Jedno slovo, za kterým je milion možností a potenciálních scénářů pro člověka i společnost. Je to nástroj, který nám dává moc a sílu ovlivňovat genom. Měnit rostliny, aby produkovaly více obživy pro rostoucí obyvatelstvo planety nebo léčit a předcházet nejrůznějším chorobám, které nás sužují.

• Rozbor vzorků krve přímo v ordinaci. Brněnští vědci vyvíjí přenosnou laboratoř

Lékař odebere vzorek krve, zkumavku vloží do boxu na stole a za několik minut vidí výsledky rozboru – i tak by brzy mohlo vypadat vyšetření u praktického lékaře.

• Výzkum zelených řas

Řasy pomohou rozkládat toxické sloučeniny. Brněnští vědci se podílejí na stavbě tzv. bioreaktoru.

• Brněnský vědec získal významný evropský grant

Brněnský vědec Vojtěch Adam získal prestižní grant Evropské výzkumné rady. Zaměří se na protein metalothionein, který dokáže vázat kovy.

• Češi učí družicovou navigaci Galileo řídit zemědělské roboty

Češi učí evropskou družicovou navigaci Galileo řídit drony, kombajny či roboty, kteří v obřích sklenících odhalují a ničí kolonie přemnožených škůdců.

• Negativní účinky chemoterapie

Nové progresivní cesty pro zmírnění negativních účinků chemoterapie jsou na dosah.

• Nanočástice jako nosiče léčiv

Vědci v laboratořích Chemické a biochemické fakulty Mendelovy univerzity v Brně hledají účinný přepravní mechanismus, který by dokázal dovézt lék k rakovinnému nádoru efektivněji než běžná chemoterapie.