Bakalářské studium

Molekulární biologie a biotechnologie

Chceš dělat genetické modifikace, léčit rakovinu, změnit svět?

Pojď k nám na bakaláře!

Blooty, imuno, gelová elektroforéza? Nevadí, že tomu teď vůbec nerozumíš. My tě vším provedeme, ale hlavně tě vezmeme přímo do laboratoře. A po bakaláři už můžeš jít rovnou do praxe. 

 • PRAXE UŽ OD BAKALÁŘE
  Teorii ti samozřejmě také dáme, ale hlavní je u nás praktická výuka.
 • MALÝ POČET STUDENTŮ
  Jsme malí a úzce vyprofilovaní. Budeme se ti skutečně věnovat.
 • EXPERIMENTÁLNÍ BAKALÁŘKY
  Každá práce je unikátní a reálně vychází z laboratoře.

Naučíš se pracovat s mikroskopy. Rukama i hlavou. Budeš se v laboratoři orientovat, mít osvojené návyky a celkový přehled, což ti výrazně vylepší pozici v profesním životě. Obrovská výhoda oproti „běžným teoretikům“. Pro co se v bakaláři nadchneš, na tom můžeš stavět v navazujícím magisterském studiu.

U nás najdeš tu nejmodernější laboratorní techniku. Už na bakaláři budeš pracovat s technologií CRISPR. Technologií, která skutečně hýbe světem. CRISPR je budoucnost, která během několika let bude součástí každé laboratoře i nemocnice. Ty se s ní můžeš seznámit už teď! 

 

Co z tebe může být?

Molekulární biolog, biochemik nebo mikrobiolog. Člen jakéhokoli vědecko-výzkumného ústavu nebo specializované klinické laboratoře. Můžeš pracovat v oblasti zemědělství, farmacie, potravinářství, šlechtitelství nebo péče o životní prostředí. 

 

Lenka Svobodová

„Vždycky jsem se chtěla stát členem výzkumného týmu, který může objevit něco, co změní svět a posune vědu o kus dál. Teď jsem jednou nohou jeho součástí. Splnil se mi sen, ve kterém chci pokračovat a jen se zdokonalovat. Ideálně už v průběhu studia, získat praxi a jednoho dne se třeba řadit mezi kapacity typu pana Vojtěcha Adama.

Lenka je studentka a ambasadorka oboru Molekulární biologie a biotechnologie. Ve svém výzkumu se zabývá léčbou rakoviny.

Máš nějaké otázky ohledně studia? 
Zajímá tě jaký je život na MENDELU? Jestli jsou zkoušky a studium na náročné? Nebo jestli tě opravdu něco naučíme, pustíme tě do laboratoře a budeš mít tak dostatek praxe pro tvoje budoucí zaměstnání?

V tom případě je ti Lenča plně k dispozici. Můžeš jí napsat sem @lenny.cka, a nebo třeba sem .

 

Co se u nás naučíš?

Během bakalářského studia ti předáme praktické znalosti genetických modifikací organismů (GM organismů). Zaměřujeme se na aplikovanou genetiku a molekulární biologii mikroorganismů, rostlin a živočichů, které můžeš využít v zemědělství, potravinářství, zdravotnictví nebo péči o životní prostředí. Velkou pozornost věnujeme praktickému ovládání nejmodernější laboratorní techniky a dovedností včetně moderních metod studia a editace genomu.

Chci podat přihlášku

Praktické informace:

Studium trvá standardně tři roky a je zakončené státní závěrečnou zkouškou.

Státní závěrečná zkouška se skládá z obhajoby práce a zkoušky ze tří předmětů.

 • Dva předměty jsou povinné – Genetika a Molekulární biologie
 • Jeden předmět povinně volitelný – Anatomie a fyziologie rostlin, Anatomie a fyziologie zvířat, Biofyzika, Biochemie a Mikrobiologie

 

Podmínky přijetí

Co tě čeká za předměty?

Studijní plány se skládají z povinných a povinně volitelných předmětů, které odpovídají základním teoretickým disciplínám.

Pro představu malá ukázka:

 • Metody chemických analýz
 • Metody molekulární biologie proteinů
 • Metody molekulární genetiky
 • Mikrobiologie
 • Mikroskopické a zobrazovací metody
 • Cytologie
 • Evoluce a genetická diverzita
 • RNA technologie
 • Základy editace genomu

 

,,Posuneme tě k vysněnému povolání. Pojď k nám, bude tě to bavit!“

 

Chci podat přihlášku