Veřejnost a média

  • ESA ocenila projekt satelitu, na kterém spolupracují studenti z VUT s Mendelovou univerzitou


    Posunout se o krok dále na cestě za lidskou kolonizací Marsu a Měsíce chce pomoci mise s názvem CIMER (Cyanobacteria In Microgravity Environment Research), za kterou stojí vědecký tým Mendelovy univerzity společně se studentským týmem YSpace z VUT. Cílem mise je na oběžnou dráhu Země vyslat první…

  • Odborníci z Brna chtějí využít k vyčištění oceánu sinice, které dokážou požírat plasty


    Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně (AF MENDELU) zkoumají, jak využít sinice požírající plasty k vyčištění oceánu zamořeného odpadkovými skvrnami velkými jako Austrálie. Představují ostrovy, přičemž dva se nacházejí Tichém oceánu, dva v Atlantském a jeden v Indickém, uvedl v úterý v tiskové zprávě Ondřej Pěnčík z Ústavu chemie a biochemie AF MENDELU.

  • Pančování vína může ukončit nová metoda na zjištění původu


    Pančování vína stejně jako uvádění nesprávného místa geografického původu přináší vinařům mnohamilionové ztráty. V současnosti přitom neexistuje jasná metoda, jak tyto problémy, které jsou i v českém prostředí běžné, rychle a účinně odhalovat. To se snaží změnit vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně pomocí metody tzv. UV otisku…

  • Nanotechnologie napomáhají vyšší prosperitě


    Rozvojem nanotechnologií se lidstvo posouvá dál k všeobecné prosperitě. Vědci přesto musí být opatrní a vyhnout se chybám. Nanotechnologie řadu věcí usnadňují a dovedou cíleně působit například na bakterie. 

  • Řasy pro kosmonauty testují vědci ve stratosféře


    Až na samotné hranici vesmíru testovali vědci z Ústavu chemie a biochemie (ÚCHB) Mendelovy univerzity v Brně mikrořasy a bakterie. Jejich poznatky lze využít v kosmickém průmyslu, protože mikrořasy by mohly být součástí stravy astronautů na oběžných drahách a při dlouhodobých misích na jiné planety, nebo i v klasickém zemědělství k posílení odolnosti kulturních…

  • Budoucnost patří nanotechnologiím i v zemědělství


    Nanotechnologie patří k velkým výzvám českého průmyslu. Už nyní čeští vědci i firmy hrají v této oblasti prim. Někteří dokonce říkají, že Česká republika má velkou šanci světu v této oblasti něco nabídnout a zároveň transformovat současný průmysl na něco jiného, než jsou automobily, které tvoří páteř tuzemského…

  • Rozhovor s Liborem Lenžou o využití mikrořas jako potravy astronautů na oběžných drahách


    Podmínky ve stratosféře jsou podobné těm v kosmickém prostoru. Naši vědci proto ve stratosférickém prostoru zkoumají mikrořasy, které jsou zde podrobeny ultrafialovému a kosmickému záření. Jejich využití může být obrovské a jednou mohou mít v kosmickém využití velkou perspektivu.

  • PODCAST: Jak bojovat s klimatickými změnami? Řasy na budovách spotřebují odpad a poskytnou potravu


    Vojtěch Adam byl zvolený novým rektorem Mendelovy univerzity a má velké plány. Zemědělství se vrací do hry, ale v moderní podobě s použitím vědeckých poznatků. Největší revoluce se odehrají v laboratořích. A jak mohou přispět obyčejné řasy v boji s klimatickými změnami? Poslechněte si zítřejší rozhovor s předstihem ve formě podcastu.