• Domů > Vědci z Ústavu chemie a biochemie obdrželi univerzitní ocenění

Vědci z Ústavu chemie a biochemie obdrželi univerzitní ocenění

Vědci z Ústavu chemie a biochemie obdrželi univerzitní ocenění

Osm akademiků a studentů Mendelovy univerzity obdrželo Ceny rektora MENDELU za mimořádné výsledky své práce. Byli mezi nimi i naši dva kolegové – vedoucí Laboratoře metabolomiky a epigenetiky rostlin Dalibor Húska a člen Laboratoře molekulární biologie Vladislav Strmiska. Letošní prestižní ocenění je o to vzácnější, že se udílelo v roce staletého výročí založení univerzity.

Dalibor Húska byl oceněn v kategorii Oblast přírodních a technických věd – cena mladých do 35 let. Húska se v roce 2017 zapojil do řešení evropského projektu, v jehož rámci vyvíjí robotické zařízení pro práce ve sklenících určených k pěstování rajčat. Jeho dalším významný úspěchem bylo získání evropského projektu GREENER.

Jak uvedl ve své děkovné řeči, ocenění přináší motivaci nejen pro něj samotného, ale i pro celý jeho tým. „Bez studentů, postdoktorandů a řadových zaměstnanců, by nebylo koho oceňovat, jelikož by neměl kdo realizovat získané projekty, takže velké poděkování patří i těmto lidem,“ uvedl Húska. Současně dodal, že cena přispívá svým malým dílem k tomu, aby laboratoř mohla oslovit nejlepší studenty a zahraniční pracoviště.

„Přece jen je to určitý druh reference, reklamy, které dělá z laboratoře důvěryhodné místo, kde lze získat kvalitní vzdělání a praxi v oboru „věda“. Byl bych velmi rád, kdyby každý, kdo je součástí Mendelovy univerzity pracoval na tom, aby byla Mendelova univerzita v Brně pro ostatní zvučné a známé jméno instituce, zaručující kvalitní výuku i výzkum,“ dodal Dalibor Húska.

Druhým oceněním z našich řad se stal Vladislav Strmiska, který obdržel Cenu pro vynikající studenty doktorského studia. Strmiska se v rámci svého studia věnuje problematice metabolismu aminokyseliny sarkosin. Získal rovněž půlroční stáž na Dana-Farber Cancer Institute při Harvard Medical School, patřícímu k jednomu z pěti nejprestižnějších pracovišť svého oboru na světě.

Oběma oceněným upřímně blahopřejeme!