• Domů > Konference Od stratosféry na oběžnou dráhu a zpět

Konference Od stratosféry na oběžnou dráhu a zpět

Dne 25. července 2019 od 10:30 hodin pořádají Ústav chemie a biochemie AF MENDELU v Brně ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) společnou konferenci.

VÝZKUM | INOVACE | APLIKACE

OD STRATOSFÉRY NA OBĚŽNOU DRÁHU A ZPĚT

Konference se koná v konferenčních prostorách budovy M v areálu Mendelovy univerzity v Brně, Zemědělská 1665/1, 613 00 Brno, Česká republika.

Konference se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů.

Tato jednodenní pracovní konference je určena zejména pracovníkům v oblasti vzdělávání, výzkumu a inovací, včetně pracovníků malých a středních firem, ale i dalším zájemcům o zajímavou a rozvíjející se oblast výzkumu stratosféry, využití extrémních podmínek stratosféry k testování kosmických technologií, výzkum této problematicky dosažitelné části zemské atmosféry a také problematiku nanosatelitů a rozvoje kosmického průmyslu.

V průběhu akce organizátoři představí možnosti spolupráce v oblasti speciálního vzdělávání, technických a technologických záležitostí ve výše zmíněných oblastech. Kromě jiných věcí se můžete dovědět o specifikách analytické chemie v prostředí mimo Zemi, o podpoře začínajících firem v oblasti vesmírného průmyslu, o využití dat z dálkového průzkumu zemského povrchu, o připravované misi satelitu s českou účastí ARIEL pro výzkum exoplanet, ale také o realizovaných zajímavých experimentech ve stratosféře.

Srdečně Vás zveme!

Svou účast prosím potvrďte nejpozději do 24. 7. 2019 na e-mailovou adresu marketa.ryvolova@seznam.cz.

PLÁNOVANÝ PROGRAM KONFERENCE

10:30 – 10:45 Úvodní slovo – Vojtěch Adam, vedoucí Ústavu chemie a biochemie AF MENDELU a prorektor pro tvůrčí činnost Mendelovy univerzity Brno, držitel ERC grantu
10:45 – 11:00 Představení projektu a jeho cílů – Libor Lenža, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU Brno
11:00 – 11:30 Analytická chemie na Zemi a mimo ni: co je třeba vzít v úvahu? – Markéta Vaculovičová, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU Brno
11:30 – 12:00 ESA BIC – podpora začínajících firem ve vesmírném průmyslu – Markéta Filipenská, ESA BIC Brno
12:00 – 12:30 Stratosféra – co vše v ní můžeme najít – Libor Lenža, Ústav chemie a biochemie AF MENDELU Brno a Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
12:30 – 13:30 Přestávka a drobné občerstvení
13:30 – 14:15 Vidíme aj vaše mesto – Roman Bohovic, World from Space
14:15 – 15:00 Mise satelitu Ariel – výprava za chemií exoplanet, česká účast a výzkumné cíle – Martin Ferus, vedoucí Oddělení spektroskopie, Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského, v.v.i. Praha
15:00 – 15:40 Stratosféra – vesmírne laboratórium na dosah ruky – Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity