• Domů > Gratulujeme Monice Štěpánové k účasti na prestižním programu YTILI!

Gratulujeme Monice Štěpánové k účasti na prestižním programu YTILI!

Monika Štěpánová byla vybraná jako jediná češka z 50 lidí z různých zemí, aby se zúčastnila prestižního programu YTILI (Young Transatlantic Innovation Leaders Initiative), propojující mladé inovátory a podnikatele. Monča je naší Ph.D. studentkou a specializuje se na obor Biologická chemie, kde propojuje svět vědy a businessu. Je také spoluzakladatelkou a CEO českého startupu Lightly Technologies, který vyvíjí přenosné řešení k detekci padělaných léčiv. V dubnu 2024 se vydá do USA načerpat cenné zkušenosti a získat kontakty, které jí otevřou dveře v její budoucí kariéře. Pokud vás zajímá jak se naše nadějná studentka dostala až sem, přečtěte si náš rozhovor.

Mončo, moc ti gratuluji k účasti v programu YTILI. Povíš nám, jak ses cítila, když jsi byla vybrána jako jediná Češka do programu YTILI a co to pro tebe znamená?

Moc děkuji! Měla jsem obrovskou radost, pořád mám a hrozně se těším na zkušenosti a kontakty, které díky programu získám. Přihlášku jsem podávala v březnu a v létě mi přišel e-mail, že jsem postoupila mezi semifinalisty do 2. výběrového kola. V druhém kole jsme měli online pohovor a poté jsme opět čekali na výsledky. Když mi přišel další e-mail, už v předmětu bylo napsáno „Gratulujeme!“, takže se mi rozbušilo srdíčko a hrozně jsem se radovala. Psala jsem to mým nejbližším, ale museli jsme ještě s oficiálním zveřejněním nějakou dobu počkat, což bylo pro mě náročné, protože bych jsem se o svou radost chtěla podělit hned. 😀

Být součástí YTILI pro mě představuje neuvěřitelnou příležitost. Budeme spolupracovat s výjimečnými lidmi z celé Evropy, což otevře nové obzory a přinese inspiraci. Náš seznam kontaktů se rozšíří o řadu významných osobností a podnikatelů, což nám umožní budovat globální dlouhodobé vztahy a partnerství. Během pěti týdnů v Americe se dozvíme a naučíme spoustu nových informací a dovedností, které nám pomohou v dalším rozvoji. Navíc budeme aktivně přispívat k posílení transatlantické spolupráce, což mě velmi těší. Celkově to znamená začátek úžasného dobrodružství, které nás nesmírně posune dál.

Jaký je tvůj největší cíl nebo očekávání během tvé cesty do Spojených států v dubnu 2024?

Mým asi největším cílem je zapojit se do obohacujícího a inspirativního prostředí YTILI programu. Chci pořádně nasáknout znalosti a zkušenosti od úspěšných expertů z různých zemí a oblastí a následně je aplikovat tady u nás. Těším se i na to, že budu moct přinést nové znalosti do ČR a přispět tak k rozvoji dalších projektů, kolegů, kamarádů, spolužáků, navzájem se inspirovat s ostatními stipendisty, a tak přispět k růstu a rozvoji ekosystému.

Také mám za cíl budovat nové, trvalé kontakty a vytvořit globální síť spolupracovníků pro budoucnost. Důležité pro mě bude také rozvíjet nové podnikatelské nápady, které nejen posílí náš startup, ale přinesou prospěch celé společnosti. Celkově očekávám nesmírně obohacující a inspirativní zážitek, který nám poskytne cenné znalosti a kontakty pro další růst a rozvoj naší nejen podnikatelské cesty.

S jakými zkušenostmi doufáš, že se vrátíš z programu YTILI, a jak se to projeví ve tvé kariéře?

Doufám, že se obecně hodně otrkám, protože si myslím, že se dostaneme do spoustu situací, kde budeme muset vystoupit z komfortní zóny. A ne nadarmo se říká, že velké věci vznikají mimo komfortní zónu a tam se posouváme nejvíce. 🙂 Jak jsem zmiňovala v předchozí otázce, doufám, že získám spoustu důležitých a zajímavých kontaktů, díky kterým budeme moci posunout náš projekt do vyššího levelu.

Co se týká mé kariéry, tak každý takovýto úspěch je obrovský krok vpřed. Já osobně se učím už jen tím, že vyplním přihlášku. I kdybych nakonec vybraná nebyla, už celý výběrový proces mě hrozně moc ukázal a naučil. Co konkrétně to mé kariéře přinese si teď asi netroufnu říct, ale věřím, že jsem na začátku něčeho strašně úžasného. Teda za předpokladu, že na sobě budu pracovat dál.

Můžeš nám více říct o startupu Lightly Technologies?  Jak se tvoje studium na Ústavu Chemie a Biochemie propojuje s tvým podnikáním a tvou rolí jako CEO?

Naším cílem v Lightly je vytvořit bezpečnější prostředí pro nás všechny. J Ve zkratce řečeno, díky naší technologii můžeme analyzovat téměř jakoukoliv kapalinu, vytvářet v ní vzorce a ty mezi sebou porovnávat a detekovat tak padělaná léčiva, pančovaná vína, kontrolovat kvalitu vody a další. Vyvíjíme přenosné zařízení využívající metodu, kterou máme licencovanou od Mendelovy univerzity v Brně. A tím jsem si vytvořila oslí můstek k tomu, jak jé propojené mé studium a podnikání.

Není tajemstvím, že mám vystudovaný Ing. titul na Provozně ekonomické fakultě, MENDELU. Už při studiu bakalářského titulu jsem začala pracovat na Ústavu Chemie a Biochemie, kde jsem pomáhala na projektovém oddělení psát evropské projekty a pomáhat tak k získání financí pro vědu. Zároveň jsem působila v biotechnickém startupu a díky těmto zkušenostem jsem se víc a víc dostávala k technologiím a začala jím více rozumět. A tak začalo neplánované propojování vědy a businessu.

Jednoho dne za mnou přišel vedoucí ústavu pan profesor Vojtěch Adam, který mě na propojení těchto dvou světů upozornil, více mi přiblížil podstatu transferu technologií a já si uvědomila, že v tom vidím obrovský smysl a moje vize byla na světě. Byla by hrozná škoda, aby ty úžasné technologie zůstaly tzv, v šuplíku a nikdy se reálně nedostaly ven, aby mohly pomáhat k tomu, k čemu byly vytvořeny. Abych tuto vizi mohla naplnit, bylo potřeba porozumět i světu vědy. Budu naprosto upřímná, když řeknu, že studium na ÚCB je pro mě velmi náročné. Mám kolem sebe ale úžasné kolegy, kteří jsou mi oporou a kolikrát mě ve svém volném čase doučovali.

Jaký vliv bys ráda měla na oblast vědy, které se věnuješ?

Hrozně bych si přála vnést do vědy větší povědomí o uplatnění technologií a obecně vědeckých výstupů v praxi. Jednou se mě kolegyně zeptala při pipetování, jestli mě to baví. Nadšeně jsem ji řekla, že teď už jo, protože jsem našla ten smysl proč to dělám. Identifikovali jsme reálný problém na trhu, jako jsou například padělaná léčiva, stanovili jsme cíle, čeho chceme dosáhnout a díky tomu víme, proč a jaký krok je důležitý. Do té doby se mi u pipetování zavíraly oči a byla jsem z toho nešťastná, jsem hodně aktivní a tohle mě ubíjelo. Když teď mám ale stále před očima tu pomyslnou mrkvičku, tak i těžké situace se lépe zvládají. Doufám, že mi v tomhle pomůže právě program YTILI. Uvidím, jak to dělají jinde a budu moct snad přinést funkční postupy a inovace nejen k nám na ÚCB.

Co tě motivovalo začít studovat tvůj obor u nás na Ústavu Chemie a Biochemie?

Velkou motivací pro mě bylo již zmíněné propojení vědy a businessu. Vidím v tom obrovský smysl. Čím lépe budu do dané problematiky ponořená, tím lépe se nám bude spolupracovat a tím větší šanci na úspěch budeme mít. Úspěchem nemyslím pouze Lightly ale obecně přenesení technologie do praxe a dodání tak velké přidané hodnoty společnosti skrz úžasné biotechnologie. Není to ale vůbec jednoduché. Věda a business jsou obory, mezi kterými je velká propast a nejsou moc zvyklé si spolu povídat. Alespoň ne v ČR. Tak to aspoň vnímám já.

Jsou nějaké příběhy nebo zkušenosti, které tě dosud nejvíce ovlivnily ve tvé kariéře a podnikání?

Nejvíce moji kariéru ovlivnil pan profesor Vojtěch Adam. Potkala jsem se s ním na jedné z přednášek ještě na bakalářském studiu. Hrozně se mi líbilo, o čem povídal, a tak jsem ho šla se zájmem o spolupráci po konci přednášky oslovit. Ukázal mi ÚCB a mně spadla brada, když jsem v tom pro mě do té doby přehlíženém domečku viděla všechny ty úžasné technologie. Hned mi problesklo hlavou, jak je možné, že nevíme vůbec o tom, co za úžasné věci se na ústavu vyvíjí.

Dalším důležitým milníkem bylo seznámení s doktorem Lukášem Nejdlem. Ten je autorem inovativní metody, kterou se svými kolegy patentovali a o nějaký ten rok později jsme spolu založili startup. 😀

Když nad tím tak přemýšlím, tak většina mých důležitých milníků je spojena s poznáním správných lidí, na správném místě a ve správnou dobu. A platí to i v osobním životě. Kontakty jsou hrozně důležité, a i proto se tak moc těším, koho poznám díky YTILI programu!

Je něco, co bys chtěla, aby si lidé z tvého příběhu a úspěchu v podnikání a vědě odnesli nebo zapamatovali?

No, to je hodně zajímavá otázka. Vnímám, že jsem pořád v procesu, a ještě se formuju. Co bych si troufla říct, je to, že jdu často do věcí po hlavě a nebojím se věci dělat jinak. Ne vždy se setkám s přijetím a kolikrát si připadám jako černá ovce, ale vím, proč to dělám a mám čisté úmysly. Není to jednoduché, a ne jednou jsem se sama sebe ptala, proč to dělám a jestli to mám za potřebí, ale „at the end of the day“ mně to vždy přinese novou zkušenost a posune mě to dál.

Věřím, že až se mě na tuhle otázku někdo zeptá zase o nějaký ten čas později, budu schopna odpovědět konkrétněji a s jasnějším poselstvím. Teď bych chtěla předat k zapamatování: překonat strach a poznávat nové lidi, oslovit je, zkoušet nové věci a učit se, učit se, učit se a co se naučím následně procvičovat, procvičovat, procvičovat.

Co bys poradila mladým inovátorům/podnikatelům, kteří bych chtěli dosáhnout podobných úspěchů jako ty?

Asi bych použila poselství z předchozí otázky a taky bych poradila nepřestávat zkoušet. Pokud zjistím, že jedna cesta je slepá ulička, tak to nevzdám a jdu prozkoumat jinou. Chce to vytrvalost a disciplínu a stojí to hodně úsilí. Aby to člověk vydržel a nevzdal to, tak si musí najít jasný cíl (tu pomyslnou mrkvičku), který mu bude dávat smysl a vždy mu bude před očima připomínat, proč to dělá a čeho chce dosáhnout.

Jaké máš plány po návratu z USA?

Z USA se budu vracet na konci června 2024, takže mám ještě dost času. Uvidíme, co všechno nám program přinese, ale určitě bych chtěla nasdílet nově získané zkušenosti a znalosti a předat je dál. Doufám, že vybudujeme nová přátelství, ale i pracovní partnerství, které budu moct představit po návratu i u nás a posouvat projekty dál a vytvářet nové.

Mončo, moc děkuji za rozhovor a přeju ti hodně štěstí v USA, se startupem a celkově ve tvé budoucí kariéře! 

Kontakt: Monika Štěpánová, stepanova.monika@gmail.com