Analýza vzorků do kapsy

7 Lis

Na počátku bylo světlo. UV záření, abychom byli přesnější. A právě díky němu dokážou brněnští chemici rozlišit třeba mezi stovkami vzorků různých vín. A chtějí, aby toho byl schopen každý.

analýza vzorků do kapsy

Stejně jako u objevu penicilinu, i v případě aktuálního projektu vědců z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity sehrála svou roli náhoda. Když totiž potřebovali pro své pokusy pomerančový džus, všimli si, že se vzorky tohoto nápoje chovají pokaždé jinak – v závislosti na tom, jakou značku džusu zrovna přinesli do laboratoře. Co vypadalo jako komplikace původního pokusu, přineslo nečekanou otázku: co kdyby někdo potřeboval odhalovat rozdíly ve zdánlivě stejných látkách?

Nový projekt dostal pracovní název UV-otisk-prstu. Pro to, aby vědci poznali, jestli při výrobě džusu došlo například ke změně technologického postupu, je třeba ozářit kapalný vzorek UV světlem. To vyvolá chemické změny, které jsou unikátní pro jeho složení a mohou pomoci v jeho identifikaci i při popisu jedinečné charakteristiky.

 

UV zářením proti pančování vína

Výzkumný tým doc. Markéty Vaculovičové a Dr. Lukáše Nejdla, který stojí za objevem UV-otisku-prostu, věří, že jejich technologie by mohla zjednodušit život mnoha lidem. Objev je v procesu patentování a brzy vyjde i odborná studie. O co se ale vědci z Mendelovy univerzity snaží nejvíc, je převést svůj nápad do každodenní praxe. Hledají proto průmyslového partnera, který by dokázal vymyslet praktické technologické řešení. Ideálním výsledkem by pak měl být jednoduchý a skladný příruční přístroj, s jehož pomocí bude možné odhalovat například falšování potravin.

“Naše situace je unikátní situace v tom, že nepotřebujeme peníze na vývoj, ani na provoz laboratoře, ale chceme skutečně komerčního partnera, který bude mít zájem o produkt a pomůže nám s návrhem technologického řešení tak, aby to vyhovovalo i jeho potřebám,” vysvětluje prof. Vojtěch Adam, vedoucí Ústavu chemie a biochemie.

 

UV zářením proti pančování vína

Technologie je postavená na jednoduchém principu, kterému se říká spektrální charakteristika vzorku. Jinými slovy, vzorek se prosvítí UV světlem a po pár minutách je podle spektrální charakteristiky možné říct, z čeho vznikl. Ať už se jedná třeba o odrůdu vína nebo druh džusu.

Jediný háček představují tmavé a neprůhledné vzorky, které nejdou prosvítit. To je ale jediné omezení, podle Dr. Nejdla lze analyzovat cokoliv, co je možné převést do kapalného stavu. Aktuálně se také snažíme tuto metodu aplikovat na klinické vzorky s cílem neinvazivně odhalit různé patologické stavy, například karcinom prostaty. Metoda je také vhodná pro odhalování padělků léčiv anebo profilaci návykových látek s cílem odhalit, kdo drogu připravil.

Právě vinařství je jednou z oblastí, na které intenzivně pracujeme. Jinak by to ani nešlo, jsme přece v #brnoregion, místu vínu zaslíbeném. Ve spolupráci s místními vinaři testují vědci už přes 150 vzorků vín a dalších přibližně 1400 vzorků na analýzu čeká. Představte si – stačí kapka běžně prodávaného bílého vína a UV-otisk-prstu odhalí, jestli skutečně pochází z odrůdy, která je na etiketě. A kdo ví, možná si za pár let díky vědcům z #brnoregion budete moci sami doma vyzkoušet, co se vlastně ukrývá v lahvi, kterou vám zrovna věnoval kolega z práce.

 

Článek najdete také na #BRNOREGION: https://www.brnoregion.com/Work/Articles/U

V-radiation-in-fight-against-adulterated-wines