Biologická chemie
Nastartuj vědeckou kariéru už při škole!
Čím se u nás můžeš zabývat?
Například prací s technologií CRISPR, která doslova mění lidské životy. V laboratoři s ní jednak zkoumáme nádorové procesy a hledáme efektivní léčbu, ale také vyvíjíme nanomateriály a mikromateriály, které jsou schopné nahradit stávající antibiotika. Nebo vývojem biosenzorů, které dokáží detekovat přítomnost velmi nízké koncentrace nádorových molekul, a rovněž se tedy podílí na boji s rakovinou.
V rostlinné říši se věnujeme primárně řasám a řasovým biotechnologiím. Naučíme tě modifikovat genom řasy. Proč? Protože věříme, že jsou budoucností výživy lidstva. Další studijní cestou je enviromentální chemie. Tvoříme vlastní bioanalyzátory, analytické nástroje, které nám pomáhají zkoumat vztah půdy, vody a vodních organismů a řešit problém nadměrného odpadu a další negativa spojená s životním prostředím.
- Instrumentální analýza a bioanalýza
- Molekulární biologie a nanomedicína
- Syntéza a chemická analýza
- NanobioTechnologie rostlin a mikrořas
- Biomarkery
Strukturu Ústavu chemie a biochemie tvoří pět výzkumných skupin rozdělených na šestnáct laboratoří. Koukni se na naši kompletní nabídku a vyber, co by tě nejvíce lákalo.
Máš vítěze? Pak kontaktuj vedoucího vybrané skupiny a domluv si s ním osobní schůzku, kde společně proberete konkrétní možnosti tvého výzkumu.
U nás tě k výzkumu skutečně pustíme.
Projektové možnosti
Během studia máš možnost získat několik projektů, hned na záčatku se můžeš přihlásit na Brno Ph.D. talent a nebo Mendelu Ph.D. talent a samozdřejmě Agronomická fakulta vyhlašuje Interní grantovou agentůru.
Stáž klidně i na Harvardu
Rádi tě pošleme na zahraniční stáže, které tě posunou dál a obohatí o cenné zkušenosti. Německo, Belgie, Polsko, USA, Jižní Korea, Španělsko, Portugalsko, Anglie, Irsko či Izrael? University of Cambridge? Harvard Medical School? I zde někteří naši studenti zakotvili. Kam se vydáš ty?
Stáž na Dana‑Farber Cancer Institute na Harvard Medical School pro mě byla pracovní výhybkou, a to v několika ohledech. Nahlédl jsem do směru výzkumu, který je mi bližší, a na jehož úrovni bych chtěl pracovat dál. Změnil se mi pracovní „mindset“ a nad experimenty teď přemýšlím trochu jinak. A taky jsem si zvykl dělat všechno sám. Samozřejmě jsem měl možnost naučit se nebo alespoň vyzkoušet pro mě nové metody, které postupně budu aplikovat i ve výzkumu tady na MENDELU, ale o to primárně nejde. Metody se můžete naučit z publikací, je to ale jako s kuchařkou. Máte jasně dané poměry, suroviny a postupy přípravy. Jenže nikdy to jídlo neuvaříte tak dobře, jako kuchař, který rozumí surovinám a má jasnou představu o hotovém jídle. Takže řekněme, že jsem se učil od nejlepších kuchařů a pracoval s nejlepšími surovinami.“
Vladislav Strmiska, student doktorského programu Chemie a laureát letošní Ceny rektora MENDELU. Celý rozhovor si můžeš přečíst zde.