• Domů > Naši studenti uspěli v soutěži Brno PhD Talent

Naši studenti uspěli v soutěži Brno PhD Talent

Studenti MENDELU Marcela Vlčnovská a Zdeněk Kratochvíl se umístili mezi pětadvacítkou nejlepších brněnských doktorandů v soutěži Brno PhD Talent 2020. Každý z nich tak získal stipendium 300 tisíc korun pro svůj vědecký výzkum, který se u obou vítězů shodně zaměřuje na nanočástice.

„Vytváříme unikátní nanočástice, které budou mít schopnost rozpoznávat molekuly ve vzorku. Toho docílíme přípravou speciálního typu polymeru na jejich povrchu. Takto upravené nanočástice pak bude možné využít při diagnostice vybraných onemocnění,“ vysvětluje Marcela Vlčnovská z Ústavu chemie a biochemie MENDELU.

Zdeněk Kratochvíl pracuje na zcela nové generaci tzv. chytrých lipozomálních nanokonstruktů, které napodobují chování virů v organismu. Díky své chytré struktuře budou ale takřka neškodné a mají mít terapeutický účinek. „Vývoj těchto terapeutik výrazně přispěje k rozvoji precizní medicíny, která přizpůsobuje léčbu jednotlivce jeho individuálním genetickým a molekulárním charakteristikám,“ popisuje Kratochvíl. Vyvinuté nanokonstrukty bude nejprve cílit na léčbu chronické hepatitidy typu B a následně pozorovat jejich chování v různých typech nádorů, zejména v prsních nádorech a nádorech mozku. Výzkum by zároveň mohl napomoci vývoji lipozomálních vakcín, které se mimo jiné využívají při očkování proti koronaviru.

Vítěze vybrala odborná porota ze 130 studentů technických a přírodovědných oborů brněnských vysokých škol. „Výběr je tříkolový. V prvním kole kontrolujeme plnění podmínek registrace. Následně probíhá online hodnocení odbornými hodnotiteli, převážně ze zahraničí, a v posledním kole studenti prezentují projekt před odbornou komisí,“ vysvětluje koordinátorka soutěže Jana Musilová.

Pětadvacítka vítězů obdrží stipendium na dobu tří let. „Jsem velmi rád, že díky úspěchu v soutěži nemusím řešit dodatečné příjmy v rámci vedlejší práce nebo brigády a můžu se tak plně soustředit na výzkumnou činnost, jejíž výstupy pak díky tomu budou mít i vyšší úroveň,“ říká Kratochvíl. Ocenění v soutěži je podle něj odrazový můstek, na který chce navázat případnými dalšími úspěchy. Předávání cen vítěze teprve čeká, epidemie COVID-19 to zatím neumožnila. Koronavirus ovlivnil také finálové kolo soutěže, které se poprvé od jejího založení v roce 2009 uskutečnilo online.

Kontakt pro bližší informace: Mgr. Marcela Vlčnovská, mail: marcelavlcnovska@seznam.cz; Ing. Zdeněk Kratochvíl, tel.: 736617939, mail: zdenekkratochvil14@gmail.com

Zdroj: https://mendelu.cz/33736n-studenti-mendelu-uspeli-v-soutezi-brno-phd-talent