Stipendia a soutěže pro studenty

Brno Ph.D. talent

Nejužitečnějších 20 vědeckých (konkrétně přírodovědných či technických) návrhů projektů studentů prvního ročníku doktorského studia na některé z brněnských škol (MU, VUT, MENDELU, VFU) bude oceněno štědrým stipendiem 360 000 Kč.
Registrace do soutěže: od 5. 9. do 24. 9. 2024. 

Podmínky pro účast:

  • být zapsán v prvním roce doktorského studijního programu nejpozději do 18. listopadu 2024 prezenčně
  • přírodovědný nebo technický obor
  • studium na jedné ze 4 partnerských univerzit
  • maximální věk 32 let (včetně)

https://www.jcmm.cz/

 

MENDELU Ph.D. talent

Dvoukolová soutěž o 10 doplňkových talentových stipendií pro studenty doktorských studijních programů akreditovaných na MENDELU.
Talentové stipendium získává 10 nejlepších, kteří přesvědčí nestranné odborníky o vyjímečnosti svých dosavadních výsledků a kvalitách navrženého vědecko-výzkumného projektu.

Přihláška je tvořena ze tří částí:

  • Odborný životopis uchazeče
  • Popis vědeckého projektu
  • Definice týmu a odborného zázemí, které bude k řešení projektu využito

Přihláška i celá soutěž probíhá v angličtině.

Podrobnosti o soutěži

Cena Wernera Von Siemense 

Cena Wernera von Siemense má za úkol nejen motivovat výjimečné talenty z řad studentů a výzkumníků, ale také upevňovat pozitivní vztah studentů a širší veřejnosti k vědě a v neposlední řadě vyzdvihnout neúnavnou práci pedagogů, která je často neprávem opomíjená. Svým rozsahem, výší finančních odměn a tradicí patří naše soutěž mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v celé České republice.
Přihlašování od 1.8.2024

https://www.cenasiemens.cz/

Vědecké výměnné granty

Podpora mezinárodní spolupráce, umožňující přenos odborných znalostí. Granty na vědeckou výměnu EMBO přispívají na cestovní náklady a na živobytí. Životní minimum závisí na navštívené zemi. Granty jsou určeny pro návštěvy od jednoho týdne (sedm dní) až po tři měsíce (90 dní).
Neexistuje žádná lhůta pro podání žádostí, doporučuje se však podat žádost tři měsíce před datem nástupu na stáž. 

https://www.embo.org/

Projekt Česká hlava

Společnost Česká hlava je spolu s Úřadem vlády České republiky každoročním vyhlašovatelem stejnojmenných cen – nejprestižnějšího českého ocenění za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout.

Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence, tedy té části společnosti, která bývá mnohdy upozaděná, ačkoliv na ni stojí prosperita naší země. Projekt vznikl před 19 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Prof. Antonínem Holým  s jediným cílem – vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž, kterou v tak hojné míře věnujeme třeba sportovcům či umělcům. Česká hlava však není jen nejvyšší vědecké ocenění, ale řada vzájemně provázaných projektů, jejichž cílem je popularizace vědy, výzkumu a vzdělávání u široké veřejnosti, ale i pomoc při utváření vhodných podmínek pro efektivní propojení výzkumu s výrobní praxí a nastavení takových podmínek, které tuto synergii umožní a podpoří.

Laureátům je ocenění Česká hlava za vědu, výzkum a inovace předáváno v několika kategoriích již od roku 2002. Od roku 2006 je vítězná hlavní cena udělována premiérem České republiky na základě usnesení vlády jako „česká nobelovka za vědu, výzkum a inovace“ pod názvem Národní cena vlády Česká hlava.

www.ceskahlava.cz

Stipendia a soutěže CSMS

  • Thermo Fisher Scientific a ČSMS vyhlašují každoroční soutěž o udělení dvouletého stipendia mladému vědeckému pracovníkovi v celkové výši 200 tisíc Kč. O stipendium Thermo Fisher scientific
  • CSMS stipendium (do 35 let) Výherce získá dvouleté stipendium v celkové výši 200 000 Kč. O stipendium CSMS se mohou hlásit vědci do 35 let, přičemž se do tohoto limitu nezapočítává období prokazatelně strávené na mateřské a rodičovské dovolené. O stipendium do 35 let