Naše kolegyně Alžběta Ressnerová se na podzim účastnila soutěže Brno Ph.D. Talent, kde se umístila mezi 25. výherci, kteří od města Brna dostanou speciální stipendium na tři roky. Alžbětin projekt se zabývá využitím nanomateriálů pro účely dopravy nástrojů genové editace, jež je základem pro genovou terapii, která se v medicíně využívá pro léčbu genetických onemocnění. Do budoucna by mohlo využití nanomateriálů pro dopravu genové terapie zvýšit její úspěšnost nejen při léčbě genetických onemocnění.
Jak ses dostala do Výzkumné skupiny molekulární biologie a nanomedicíny a jaké je téma tvého výzkumu?
Zabývám se chytrými nanonástroji pro dopravu genové terapie do buněk. Toto téma je pro mě srdeční záležitost, jelikož jsem se genovou terapií zabývala během zpracování své diplomové práce na Max Delbrück Center v Berlíně, kde jsem také vystudovala magistra v oboru Molecular medicine (Molekulární medicína) na Humboldt University. Měla jsem štěstí na skvělého vedoucího diplomky a genová terapie jako výzkumné téma, mě dost pohltila a stala se mou vášní. Přála jsem si ve výzkumu s podobným tématem pokračovat. Potom přišla neočekávaná nabídka z Brna od Dr. Zbyňka Hegera, vedoucího Výzkumné skupiny molekulární biologie a nanomedicíny, zda bych se nechtěla podílet na výzkumu nanomedicíny. Nabídku jsem přijala a napadlo mě spojit právě genovou terapii s nanomateriály. Dostalo se mi obrovské podpory jak od již zmíněného Dr. Hegera, tak od vedoucího ústavu prof. Adama, a mohla jsem začít pracovat na tomto tématu, které je v Česku velmi ojedinělé. Líbí se mi, že spojení pokročilých nanomateriálů a genové terapie má veliký přesah, a patří k multidisciplinárním tématům, která jsou dnes velmi žádaná a potřebná proto, aby pokročilé materiály dostaly praktické využití. Užívám si také, že mohu rozvíjet své znalosti a dovednosti právě v té technické části mého projektu. Hodně se tím učím.
Co ti dala účast v soutěži Brno Ph.D. Talent?
Byla to moje první zkušenost s tím, jak se píše projekt/grant a co vše to obnáší, což je dovednost, kterou se člověk učí právě praxí. Zároveň v posledním kole jsem si mohla vyzkoušet prezentovat před komisí, ve které byli lidé, kteří rozuměli mému tématu. Díky tomu, jsem v diskuzi musela být schopná svůj projekt obhájit a přesvědčit je o tom, že právě můj projekt je z těch, které by se měly financovat. Tohle je určitě velmi přínosná zkušenost, protože jako vědkyně se s tímto budu setkávat velmi často, jelikož součástí mojí práce je i obhajování prováděného výzkumu.
Je něco, co bys doporučila budoucím uchazečům o Brno Ph.D. Talent?
Určitě bych doporučila se nebát vystoupit z řady a být originální a sebevědomý v projevu, ať už v psaném textu nebo v prezentaci, a ukázat a „prodat“ svoji vášeň. Protože to je to, co je právě na každém unikátní a každý je v tom trochu jiný. Zároveň bych doporučila hodně trénovat prezentaci a opakovaně si ji zkoušet před kolegy. Ideálně před těmi, ze kterých máte velký respekt, protože vám to pomůže nasimulovat reálnou situaci, a potom až opravdu budete stát před komisí, tak budete mnohem klidnější.