• Domů > Pozvánka na workshop Společně na hranici vesmíru

Pozvánka na workshop Společně na hranici vesmíru

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivityMendelovou univerzitou v Brně a dalšími partnery pořádá přeshraniční workshop pro spolupracovníky a zájemce o problematiku experimentů ve stratosféře, letů do stratosféry a rozvoj přeshraniční spolupráce. Akce je určena nejen členům projektových týmů z obou stran hranice, ale i všem dalším zájemcům ze vzdělávacích, výzkumných, vývojových i komerčních institucí.

Workshop bude zaměřen zejména na vyhodnocení a informace o vývoji stratosférických experimentálních modulů, přípravy a realizace experimentů, připravených přeshraničními výzkumnými týmy, na předběžné výsledky a další rozvoj spolupráce.

Akce se koná dne 15. října 2021 od 10:00 do 15:00 hodin v prostorách pavilonu M, místnosti M2.12 v areálu Mendelovy univerzity v Brně v rámci projektu Společně na hranici vesmíru.

Ústav chemie a biochemie srdečně zve všechny zájemce!  Akce je volně přístupná na základě registrace na emailu . Přihlášky budou registrovány dle data přijetí do naplnění kapacity.

Program workshopu:

10:00 – 10:15 Úvodní slovo k workshopu a představení projektu – Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
10:15 – 10:45 Stratosférické starty SnHV 01 a SnHV 02 – Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
10:45 – 11:15 Vývoj experimentálních modulů pro stratosférickou sondu výsledky testování – Jan Zítka, CEITEC a VUT Brno
11:15 – 11:45 Příprava, realizace a předběžné výsledky experimentů s mikrořasami – Katarína Molnárová, UCB AF MENDELU
11:45 – 12:15 Ze stratosféry na oběžné dráhy – Jakub Kapuš, Slovenská organizace pro vesmírné aktivity
12:15 – 12:45 Přestávka na občerstvení – oběd
12:45 – 13:15 Výsledky fotochemických experimentů ve stratosféře – Lukáš Nejdl, UCB AF MENDELU
13:15 – 13:45 Návrh a realizace experimentu s bakteriemi – Kristínka Doleželíková, UCB AF MENDELU
13:45 – 14:15 Mangan a jeho potenciální využití na indukci radiorezistence – Lukáš Mikša, UCB AF MENDELU
14:15 – 14:30 Mikrořasy jako vhodný modelový organismus pro vesmírné mise – Katarína Molnárová, UCB AF MENDELU
14:30 – 14:45 Návrh a vývoj komunikačního modulu a systémů stratosférického experimentálního modulu – Jan Sýkora, VUT Brno
14:45 – 15:00 Shrnutí workshopu a závěrečné slovo – Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.