• Domů > Náš ústav zaštiťuje stipendia od Federace evropských biochemických společností

Náš ústav zaštiťuje stipendia od Federace evropských biochemických společností

Federace evropských biochemických společností (FEBS) je jednou z největších evropských organizací pro podporu molekulárně biologických vědeckých oblastí. Mimo jiné také zařizuje program finanční podpory pro mladé vědce a studenty členských států, kteří díky tomu mohou absolvovat pobyt na zahraničních pracovištích za účelem vědecké spolupráce nebo možnosti využití technik a metodik, které nejsou dostupné na jejich domácím pracovišti. Získat toto prestižní stipendium bývá velice náročné a my jsme rádi, že jsme mohli na dva měsíce poskytnout naše laboratoře a odborné poznatky španělské Ph.D. studentce Marině Serrano. Přečtěte si krátký rozhovor o její práci.

Co jsi musela udělat, abys získala stipendium FEBS Summer Fellowship 2021?

Přihlásila jsem se do FEBS v květnu 2021 s jednoduchým projektem a velmi jasným cílem, kterým bylo naučit se využívat test CAM a pomocí této techniky vyhodnotit roli specifického proteinu u nádorů jater.

Zároveň se ti podařilo získat i stipendium společnosti EMBO, která také podporuje mladé vědce. Proč jsi ho odmítla a vybrala si stipendium FEBS?

Nejdřív jsem v červnu 2021 získala stipendium FEBS, takže jsem ho s nadšením přijala. Poté mi bylo v červenci 2021 uděleno stipendium EMBO. To jsem bohužel musela odmítnout, protože nebylo možné mít obojí současně. Byla to podle mě obrovská škoda, přála bych si mít obojí a prodloužit si stáž.

Co přesně děláš v naší laboratoři?

Spolupracuji zde s Dr. Miguelem Merlosem a vyhodnocuji, zda upregulace hladin proteinu NEDP1 v buněčných liniích rakoviny jater má dopad na schopnost nádoru vyvíjet se. Tohoto chci docílit právě pomocí CAM testu. Také se snažím popsat, zda tato skutečnost vede k větší citlivost na chemoterapii. Tento výsledek může být novým biomarkerem, který by dokázal zjistit, jak agresivní je nádor, a také rozhodnout, zda bude pacient na léčbu dobře reagovat.

Kde přesně ve Španělsku studuješ a čím se konkrétně zabýváš?

Jsem doktorandem v Laboratoři pro onemocnění jater v centru CIC BioGUNE ve Španělsku. Toto centrum je přidružené univerzitě Basque Country. V naší laboratoři studujeme zejména nealkoholická onemocnění jater a rakovinu jater. Snažíme se objevit nové terapie založené na modulaci proteomu s cílením na posttranslační modifikace.

Co se ti na našem ústavu líbí? Co je tady odlišné od vaší laboratoře ve Španělsku?

Nejvíc se mi tady líbil multidisciplinární tým, který si navzájem pomáhá a spolupracuje. Ve vědeckých podmínkách mezi Španělskem a Českou republikou nejsou v podstatě žádné rozdíly.

Co bys chtěla v budoucnu dělat a kde?

Po ukončení doktorského studia bych se ráda ucházela o postdoktorandské místo a pokračovala ve vědecké kariéře v zahraničí.

Co tě přivedlo k vědě a kdy jsi vlastně věděla, že chceš dělat právě tohle?

Když jsem byla na střední škole, fascinovala mě biologie a biochemie. Vždycky jsem chtěla o tomto tématu vědět víc a víc. Tak jsem se rozhodla být vědcem.

Je těžké být ženou ve vědeckém světě?

V tuto chvíli už si myslím že ne. V současné době v této oblasti roste procento žen a většina z nich je nebo za pár let bude na vysoce postavených místech… nebo v to alespoň doufám.