News

 • Jak mi pomohla stáž na Harvardu

  Jak mi pomohla stáž na Harvardu


  Mezi laureáty letošní Ceny rektora MENDELU patří i náš kolega Vladislav  Strmiska, který se v doktorském studiu zabývá metabolismem aminokyseliny sarkosin. Má za sebou už řadu úspěchů a jako svůj budoucí vědecký cíl vidí prolomení rezistence nádorových buněk vůči už používaným léčivům.

 • Vědci z Ústavu chemie a biochemie obdrželi univerzitní ocenění

  Vědci z Ústavu chemie a biochemie obdrželi univerzitní ocenění


  Osm akademiků a studentů Mendelovy univerzity obdrželo Ceny rektora MENDELU za mimořádné výsledky své práce. Byli mezi nimi i naši dva kolegové – vedoucí Laboratoře metabolomiky a epigenetiky rostlin Dalibor Húska a člen Laboratoře molekulární biologie Vladislav Strmiska. Letošní prestižní ocenění je o to vzácnější, že se udílelo v roce staletého výročí založení univerzity.

 • Mezi Zemí a vesmírem

  Mezi Zemí a vesmírem


  Ve dnech 11. -12. prosince 2019 pořádá Ústav chemie a biochemie ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) dvoudenní seminář s názvem Mezi Zemí a vesmírem. Seminář je určen zejména studentům pedagogickým pracovníkům, ale také zástupcům univerzit, malých a středních firem a dalším zájemcům.

 • Začínala u kontaminovaných ryb. Nyní zkoumá těžké kovy v Belgii

  Začínala u kontaminovaných ryb. Nyní zkoumá těžké kovy v Belgii


  Málokdo by asi tipoval, že se dá v rámci studia na Ústavu chemie a biochemie zúčastnit expedice do Severního moře na výzkumné lodi.

 • UV Radiation in fight against adulterated wines

  UV Radiation in fight against adulterated wines


  In the beginning, there was light… actually, more like UV radiation. And it enables the chemists from Brno to differentiate among hundreds of samples of various wines. And they want everybody to be able to do the same thing.

 • Wastewater without carcinogens? The Brno Institute of Chemistry and Biochemistry is developing methods to achieve this

  Wastewater without carcinogens? The Brno Institute of Chemistry and Biochemistry is developing methods to achieve this


  Azo dyes are the most numerous and most significant group of organic dyes. Although many of them have been shown to be carcinogenic or cause urticaria or allergies, they are still used to dye everything from textiles to plastics or paper. Over 70,000 tonnes are consumed annually in the world, much of it in China.

 • Podílíme se na záchraně milion let starého lesa

  Podílíme se na záchraně milion let starého lesa


  Unikátní rostlinné druhy, které se už nikde jinde na naší planetě nevyskytují. Právě tím se pyšní ostrov Sokotra, nalézající se v blízkosti Afrického rohu, 350 kilometrů jihovýchodně od Arabského poloostrova. Tím nejcennějším, co se zde pro vědce nachází, je stromový Dračinec rumělkový, známý pro svou rudou mízu a pryskyřici jako „dračí strom.“

 • Zmrzlina pro malé, mikroskop pro velké. Noc vědců nabídla pro každého něco

  Zmrzlina pro malé, mikroskop pro velké. Noc vědců nabídla pro každého něco


  Přelom září a října patří už tradičně celorepublikové populárně-naučné akci Noci vědců. Letos se brány univerzit, výzkumných ústavů a laboratoří otevřely 27. září. Veřejnost tak měla možnost se seznámit s prací vědců a připomenout si jejich důležitost pro společnost. Brněnský Ústav chemie a biochemie samozřejmě nemohl chybět. Obzvláště, když se letošní akce nesla pod heslem Šetrně k planetě, což je i cíl nejednoho z našich výzkumů.

 • Poslední z řady workshopů - CHEMIE A NANOTECHNOLOGIE - jednoduché i náročnější experimenty

  Poslední z řady workshopů - CHEMIE A NANOTECHNOLOGIE - jednoduché i náročnější experimenty


  Dne 12. října 2019 od 9:30 hodin pořádají Ústav chemie a biochemie AF MENDELU v Brně ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) poslední workshop určený zájemcům o problematiku přípravy experimentů pro stratosférické lety či družice, tentokrát v podmínkách laboratoře.

 • Další workshop projektu – Sluneční soustava, kosmický výzkum a astrochemie

  Další workshop projektu – Sluneční soustava, kosmický výzkum a astrochemie


  Dne 28. září 2019 od 10:00 hodin pořádají Ústav chemie a biochemie ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) druhý workshop určený zájemcům o problematiku přípravy experimentů pro stratosférické lety či družice, výzkum vysoké atmosféry a kosmického prostoru.

 • Zajímavý workshop - Příprava experimentů na sondážních balónech a družicích

  Zajímavý workshop - Příprava experimentů na sondážních balónech a družicích


  Dne 7. září 2019 od 10:00 hodin pořádají Ústav chemie a biochemie AF MENDELU v Brně ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) první workshop určený zájemcům o problematiku přípravy experimentů pro stratosférické lety či družice.

 • Research within the SOMOPRO project is going to be finished

  Research within the SOMOPRO project is going to be finished


  Mass spectrometry, electrochemistry or labelled nanoparticles. All these methods are used by Ing. Lucie Pompeiano Vaníčková, Ph.D., a researcher at the Institute of Chemistry and Biochemistry, in her research.

 • Vydařená konference Od stratosféry na oběžnou dráhu a zpět

  Vydařená konference Od stratosféry na oběžnou dráhu a zpět


  Ústav chemie a biochemie společně se slovenskou organizací SOSA uspořádal jednodenní konferenci věnovanou problematice stratosférických letů, využití těchto technologií pro komerční i výzkumné záměry.

 • Konference Od stratosféry na oběžnou dráhu a zpět

  Konference Od stratosféry na oběžnou dráhu a zpět


  Dne 25. července 2019 od 10:30 hodin pořádají Ústav chemie a biochemie AF MENDELU v Brně ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) společnou konferenci

   

 • Úspěch našich studentek nanomedicíny

  Úspěch našich studentek nanomedicíny


  Ústav chemie a biochemie se může pochlubit dalším úspěchem našich mladých vědkyň. Z několika desítek diplomových prací přihlášených do soutěže společnosti Contripro uspěly rovnou dvě od našich studentek z laboratoře nanomedicíny.

 • Doktorandka ústavu Jaroslava Bezděková uspěla na mezinárodním sympoziu

  Doktorandka ústavu Jaroslava Bezděková uspěla na mezinárodním sympoziu


  Ústav chemie a biochemie se může pochlubit dalším významným úspěchem. 

 • Ústav hostil španělské odborníky

  Ústav hostil španělské odborníky


  V pondělí 13. května jsme měli tu čest na Mendelově univerzitě přivítat dva význačné španělské odborníky. Na mezinárodní konferenci Proteomics from discovery to function se o své zkušenosti podělili Dr. José A. Gavira z The Andalusian Earth Sciences Institute a Dr. J. Ignacio Casal z madridského Center for Biological Research. 

 • Přípravné kurzy chemie pro studenty MENDELU

  Přípravné kurzy chemie pro studenty MENDELU


  Ústav chemie a biochemie MENDELU pořádá přípravné kurzy chemie.
  Primárně určeno pro budoucí studenty prvních ročníků.
  Cílem kurzů je usnadnit start studia pro studenty, kteří výuku chemie na střední škole neměli vůbec, nebo jen v prvních ročnících studia.

 • Na Ústavu přednášel odborník na biosenzory

  Na Ústavu přednášel odborník na biosenzory


  Koncem května měli studenti a zaměstnanci Ústavu chemie a biochemie ojedinělou možnost seznámit se s nejnovějšími objevy na poli elektrochemických biosenzorů.

 • Úspěch vědců v rámci výzvy H2020

  Úspěch vědců v rámci výzvy H2020


  V rámci výzvy H2020, která je hlavním nástrojem Evropské komise pro financování výzkumu, technologického rozvoje a inovací pro období 2014-2020, se výzkumný tým Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně zapojí do mezinárodní spolupráce RIA...

 • Úspěch v kompetitivní soutěži EMBO Fellowship

  Úspěch v kompetitivní soutěži EMBO Fellowship


  Evropská organizace pro molekulární biologii (EMBO) financuje v rámci programu Fellowships nadějné projekty s vysokým potenciálem rozvoje funkční zahraniční spolupráce. Je nám ctí oznámit, že Dr. Merlos Rodrigo z Výzkumné skupiny molekulární biologie a nanomedicíny uspěl v této kompetitivní soutěži.

 • EGNSS, one of the pilars for the farm 4.0

  EGNSS, one of the pilars for the farm 4.0


  How can we use Satellite Technologies to Improve Agriculture and Reduce Environmental Impact? This is the motto of this presentation with special emphasis to promote the prize announced by Europe’s Global Navigation Satellite System.

 • Konference: Proteomics from Discovery to Function

  Konference: Proteomics from Discovery to Function


  The 13th of May (Monday), MENDEL UNIVERSITY IN BRNO (Czech Republic) in collaboration with SPANISH EMBASSY IN CZECH REPUBLIC has the pleasure of inviting you to the conference on PROTEOMICS FROM DISCOVERY TO FUNCTION.

 • Bronzová medaile za dlouhodobou spolupráci

  Bronzová medaile za dlouhodobou spolupráci


  Je nám ctí oznámit, že pan prof. RNDr. Bořivoj Klejdus, Ph.D. dostal ocenění děkana Přírodovědecké fakulty Univerzity P. J. Šafaříka v Košicích. Bronzovou mendaily si vysloužil za dlouhodobou spolupráci ve výzkumu a vzdělání v oblasti fyziologie rostlin na Ústavu biologických a ekologických věd.

 • Dva úspěchy v soutěži Brno Ph.D. talent

  Dva úspěchy v soutěži Brno Ph.D. talent


  Markéta Charousová a Barbora Tesařová, dvě mladé vědkyně, které uspěly v soutěži Brno Ph.D. talent, se zabývají léčbou rakoviny. Obě byly mezi 25 oceněnými vědci a své výzkumné úkoly řeší v rámci Laboratoře nádorové biologie a nanomedicíny Ústavu chemie a biochemie.

next page 0

Defended theses

0

Publikovaných prací
(2004 - 2019)

0

National and international projects

0

m² laboratories

Study at the Department of Chemistry and Biochemistry


Our Institute offers a bachelor curriculum focussing upon Molecular biology
and biotechnology
 as well as a doctoral programme of studies covering a broad scale
in the domain of chemistry, beginning with the synthesis of nanomaterials, down to the study of processes taking place in single cells. In fact, life at our Institute of chemistry
and biochemistry 
does not involve studying only...

 

Sledujte aktivity Ústavu chemie a biochemie na sociálních sítích.