Zajímavý workshop - Příprava experimentů na sondážních balónech a družicích

22. 8. 2019 -

Dne 7. září 2019 od 10:00 hodin pořádají Ústav chemie a biochemie ve spolupráci se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity (SOSA) první workshop určený zájemcům o problematiku přípravy experimentů pro stratosférické lety či družice.

První ze tří specializovaných jednodenních workshopů určených studentům vyšších ročníků středních škol, škol vysokých, ale i pracovníků výzkumných a výrobních organizací se zájmem o výzkum a využití prostředí stratosféry a kosmického prostředí v okolí Země se koná v sobotu dne 7. září 2019 na Hvězdárně v Partizánskom, Malé Bielice 177, 958 04 Partizánske.

WORKSHOP: PŘÍPRAVA EXPERIMENTŮ NA SONDÁŽNÍCH BALÓNECH A DRUŽICÍCH

se koná v rámci projektu Společně mezi Zemí a vesmírem spolufinancovaného OP Interreg V-A SR-ČR Fondem malých projektů.

Workshop bude zaměřen prakticky na stručný popis návrhu, přípravy, vývoje, konstrukce experimentálních zařízení, aparatur, ale také základního letového a obslužného hardwaru pro výškové sondy i družice.

Účastníkům se budou věnovat a pracovat s nimi zkušení vývojoví pracovníci, manažeři projektů vývoje, technici a konstruktéři těchto zařízení.

Srdečně Vás zveme!

Počet účastníků je omezen. Prosíme o potvrzení účasti do 4. 9. 2019 na níže uvedenou e-mailovou adresu marketa.ryvolova@seznam.cz. Registrace bude probíhat podle pořadí došlých přihlášek/registrací. Nabízíme omezenou možnost se z Brna a okolí dopravit do místa konání osobním automobilem společně s organizátory.

PLÁNOVANÝ PROGRAM WORKSHOPU

10:00 – 10:15       Úvodní slovo – Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity a Libor Lenža, Ústav chemie a biochemie

AF MENDELU

10:15 – 11:15       Čo si zbaliť na let do stratosféry – Samuel Toman, Púchovský Eko-Astro Klub (PEAK)

11:30 – 12:30       Predikcia a legislatíva – Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity

12:30 – 13:15       Přestávka a drobné občerstvení

13:15 – 15:15       Stratosferická sonda – riadiaca platforma, telemetria, zdroj energie – Ján Hudec,

Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity

15:30 – 17:00       Stratosferická sonda – snímače, merané veličiny – Adam Krovina, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity

V průběhu akce budou vypuštěny pikobalóny s mikrosondami a možná také jeden větší stratosférický balón jako

praktická ukázka aktivit našeho slovenského partnera SOSA.

Změny v programu vyhrazeny.

Program konference ke stažení (pdf; 245 kB)

Doplňující pozvánka

Pro případné zájemce upozorňujeme na další zajímavou akci pořádanou našimi partnery. Jedná se o workshop v pátek 6. 9. 2019 v Trenčíně. Více informací o této akci najdete na webu jednoho z organizátorů.